Ekinözü Kaymakamlığı koordinesinde Ekinözü Belediyesi tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilçe halkı “Unutmadık, Unutturmayacağız” sloganıyla meydanlarda nöbete başladı.

16 Temmuz’a kadar sürecek demokrasi nöbetleri Ekinözü vatandaşlardan ve içmelere tatile gelen Turistlerden büyük ilgi gördü. Türk Bayrakları ile alanı dolduran vatandaşlar yukarı içmeler meydanını doldurarak birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Program tüm şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Türkiye’de yaşananları anlatan bir sinevizyon gösterisi ile 15 Temmuz konulu filmi gösterimi yapıldı.

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemiz tarihinin en vahim olaylarından birisinin yaşandığını, kanlı ve başarısız, hain bir darbe girişimine tanıklık edildiğini belirten Kaymakamımız Sayın Cüneyt CANER “15 Temmuz akşamı TSK içine sızmış FETÖ terör örgütüne bağlı üniformalı teröristler, gözü dönmüş hainler ve dışardaki işbirlikçileri kendi milletine karşı bir kalkışmaya ve akabinde işgale girişmişlerdir. Bu hain unsurlar; ülkemize, milletimize, milli iradeye, Başkomutan olan seçilmiş Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine ve vatansever güvenlik güçlerimize ve aziz milletimize karşı darbe girişiminde bulunmuştur.

Aziz milletimiz düşmanca bir tavırla namlularını millete doğrultan tanklara, savaş uçaklarına ve helikopterlerine karşı canı pahasına göğsünü siper ederek, bu hain kalkışmayı püskürtmüş ve başarısızlığa uğratmıştır.Aziz milletimiz gösterdiği olağanüstü mücadele ile bu hain örgüt ve  işbirlikçilerinin toz pembe hayallerinin pembesini almış tozlarıyla baş başa bırakarak hüsrana uğratmışlardır.

Milletimizin iradesi tankların, uçakların, topların gücünü yenmiştir. Hain ve alçak saldırılarda 250 vatandaşımız şehit olmuş, 2196 vatandaşımız ise yaralanarak gazi olmuştur.15 Temmuz’un asıl kazananı Türkiye ve bu aziz millettir. Bu vatanı seven tüm kesimler ile milli birlik ve beraberlik duygusu içerisinde daha emin, özgür ve refah içinde yaşanan bir gelecek inşa etmek için çalışacağız. Devletimiz; tüm kurum ve kuruluşları ile birlikte huzur ve güven ortamını tesis ederken, diğer yandan da ülkemizin her alanda ilerlemesi için çalışacaktır. Bizlere güzel bir ülke bırakmak için kendilerini bu vatan, bayrak ve ezan uğruna feda eden Şehitlerimize Cenabı Allahtan rahmet, Gazilerimize acil şifa, sağlık ve uzun ömürler diliyorum” dedi.