Ekinözü Belediyesi’nin, İçmeler’de bulunan ve ‘acı su’ olarak adlandırılan doğal maden suyunun, şişelenerek raf ömrünü arttırmayı amaçlayan projesi, başarıyla sonuçlandı.
        İlçemiz’de bugüne kadar birçok kişiye şifa kaynağı olan İçmecelerin acı suyunun, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde yapılan tahlil sonuçlarına göre zengin mineral barındırmasından dolayı şişelenerek satışa sunulması planlanıyor.
Ekinözü’nün kalkınmasına önemli etkisi olan maden suyunun şişelenmesi için çalışma başlatıldı. Ekinözü belediyesince Erciyes Üniversitesi’nde yaptırılan tahlil sonuçlarına göre, acı su mineral bakımından oldukça zengin. İçinde barındırdığı demir madeninden dolayı renk ve tat değişimine uğrayan acı su, fiziki ortamda yapılacak doğal çalışmalar sonucunda şişelenebilir hale getirilecek.
Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uğur Şahin, “Yaklaşık 2 ay önce Ekinözü Belediyesi’nin müracaatı üzerine Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma Uyulama Merkezi tarafından Ekinözü İçmecelerinin sularının kalitesi ve mineral içeriği incelendi. Burada içilen suyun ülkemiz genelinde yayılabilmesi için de sararmanın giderilmesi talep edilmişti, bu sararma da giderildi. Bu mineral içeriğine sahip suyumuz günde yaklaşık 2 litre içildiği zaman, bir insanın günlük ihtiyaç duyabileceği mineral madde miktarını karşılar. Bu suyun kalitesine baktığınız zaman çoğu Avrupa sularından veya ülkemiz genelindeki içmecelerin bazılarından daha iyi olduğu görülmektedir. Bu sular gelişmekte olan, gelişimini tamamlayamamış çocuklar, kadın hastalıkları, bağırsak problemleri gibi birçok hastalığa iyi geliyor. Hem içerek hem de yüzü yıkayarak ciltleri de temizlemiş olur. Binlerce kimyasal içeren cilt temizliği değil, vatandaşlarımız bu suyu kullandığı zaman cilt gerginliğini yapar ve cildi yumuşatır. Şişeye konulduğu zaman yarım saat içerisinde demir mineralinin zenginliğinden dolayı okside olur ve sararmaya başlar. Bu da tadını bozar, ama yeni bir yöntem ile kimyasal işlem kullanmadan fiziksel olarak demiri ayırdığımız zaman şişeleme yapılacaktır” diye konuştu.
Kaymakamımız Fatih Sayar’da, “Çeşitli illerden uzak yerlerden insanlar uzun yıllardır buraya şifa bulmak için veya tatil yapmak için çeşitli vesilelerle geliyor. Ekinözü Belediyesi Kayseri Erciyes Üniversitesi ile şifalı suların şişelenmesi için çalışma başlattı. Suların bazı işlemlerden geçmek suretiyle şişeleneceğini öğrendik. Bu proje ilçemize ciddi anlamda katkı sağlayacak. Erciyes Üniversitesi’nden Uğur Şahin hocamın bu tavsiyesiyle bu çalışmasıyla inanıyorum ki Ekinözü’ne İçmecelerin yanında farklı bir saha daha açacak. Bu da ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz adına önemli bir kazanç olacağına inanıyorum. Bu anlamda yapılan çalışmaları ben çok değerli buluyorum. Bu proje Ekinözü halkına ciddi anlamda fayda sağlayacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye ekledi.
Ekinözü İlçesi için diğer bir sevindirici konu ise ilçedeki karbondioksit kaynakları. Prof. Dr. Uğur Şahin gaz kaynaklarında yaptığı testlerde çıkan gazın karbondioksit olduğunu ve ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini söyledi.
Maden suyunun fiziksel ortamda arındırılması sırasında eksilen gazlar da yine bu kaynaklardan elde edilecek gazlarla tamamlanacak.