“ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN”PROJESİ İLÇEMİZDE HAYAT BULDU
 
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir.
            Bu düzenleme ile artık ARAÇ SÜRÜCÜLERİ, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaret bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş;
-Kavşak giriş ve çıkışlarında,
-Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.
Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın artırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir.
06 Şubat 2019 tarihinde Sayın İçişleri Bakanımızın katılımı ile “ yaya öncelikli trafik” algısı oluşturmaya yönelik başlatılan Ülke genelindeki kampanya faaliyetine Ekinözü’nde  Kamu Kurum ve Kuruluşları sivil toplum örgütlerine  Trafikte Yaya önceliği bilinci oluşturulması eğitimi verilmiş ve  birlikte okul önlerinde ve kavşaklarda öğrencilere,  yaya ve sürücülere el broşürü dağıtımı yapılarak etkinlik düzenlenmiştir. Yaya Öncelikli trafik algısını oluşturmak amacıyla yıl boyunca faaliyetlerimiz ilçemizde devam edecektir.